Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

dr inż. arch. Magdalena Rzeszotarska-Pałka

numer pokoju: 21/2
numer telefonu: 91 4496219
e-mail: dr inż. arch. Magdalena Rzeszotarska-Pałka


§  Magdalena Rzeszotarska – Pałka jest pracownikiem uczelni od 1 października 2001 (Politechnika Szczecińska, obecnie ZUT). Swoją karierę zawodową już na studiach związała z pracą naukowo-dydaktyczną na uczelni, pełniąc na ostatnim roku studiów kierunku architektura i urbanistyka obowiązki asystenta stażysty w Zakładzie Architektury Współczesnej, Teorii i Metodologii Projektowania WBiA PS.
§  Po ukończeniu studiów w 2000 r. aż do 2009 r. łączyła pracę naukowo – dydaktyczną na dwóch uczelniach: Politechnice Szczecińskiej, WBiA (w l. 2000-2006 asystent, 2006-2009 – adiunkt w Katedrze Architektury Współczesnej, Teorii i Metodologii Projektowania) oraz Akademii Rolniczej WKŚiR (w l. 2001-2005 jako doktorantka Międzywydziałowych Studiów Doktoranckich, od 2006 r. adiunkt w Katedrze Projektowania Krajobrazu). Po połączeniu obu uczelni i utworzeniu ZUT w 2009 r. zatrudniona w Katedrze Projektowania Krajobrazu.
§  Od 2010 r. Kierownik Katedry Projektowania Krajobrazu.
§  Od 2012 r. Przedstawiciel ZUT w „Unii Uczelni na Rzecz Rozwoju Kierunku Studiów Architektura Krajobrazu”.
§  Od 2008 roku członek Rady Programowej kierunku AK, w l. 2010-2012 Przewodnicząca, od 2012 r. Wiceprzewodnicząca i od 2016 ponownie Przewodnicząca.
§  Od 2006 r. opiekun Koła Naukowego SKN Architektów Krajobrazu.
§  Aktywnie uczestniczyła w ponad 30 konferencjach naukowych (w tym 10 międzynarodowych w kraju i zagranicą), członek komitetów naukowych i organizacyjnych kilku konferencji i seminariów. 
§  Od 2010 r. członek Rady Programowej ogólnopolskiej konferencji naukowej w zakresie sztuki ogrodowej i dendrologii historycznej oraz członek jury sesji studenckiej, organizowanej przez Zakład Sztuki Ogrodowej i Terenów Zielonych, Instytut Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej oraz Sekcję Sztuki i Architektury Ogrodowej Komisji Urbanistyki i Architektury O/PAN w Krakowie i Instytut Botaniki im. Władysława Szafera, Polska Akademia Nauk w Krakowie.
§  Od 2012 r. organizator (wspólnie z Międzynarodowymi Targami Szczecińskimi) oraz prowadzącą obrady corocznej ogólnopolskiej konferencji szkoleniowej „Woda i zieleń w mieście” towarzyszącej Targom Roślin i Architektury Krajobrazu Ogród – Zielony Design.
§  Zaangażowana we współpracę z Ogrodnikiem Miejskim Szczecina, Radami Osiedli Szczecina, Regionalnym Biurem Gospodarki Przestrzennej w Szczecinie także gminami: Dobra, Dobra Szczecińska, Goleniów, Połczyn Zdrój czego efektem są liczne konkursy oraz wystawy prac studenckich, których była współorganizatorem.
§  Prowadzi dydaktykę na kierunkach: architektura krajobrazu i gospodarka przestrzenna. Promotor 15 prac inżynierskich i ponad 40 magisterskich.
§  Brała udział w dwóch międzynarodowych programach: International Teacher Exchange Week w Oulu University of Applied Science, Finlandia w 2015 r., prowadząc wykłady “Architectural and landscape interiors – theory and practice” oraz w programie Resilence, vulerability and sustainability in rural European environments, prowadząc międzynarodowe projektowe warsztaty studenckie „Public Spaces in the City” na Akademii Rolniczej w Szczecinie w 2008 r.
§  Członek indywidualny LE:NOTRE Institute oraz Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu i Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa SITO.
§  Zainteresowania naukowe dr inż. arch. Magdaleny Rzeszotarskiej – Pałka związane są z badaniami nad stanem krajobrazu kulturowego Pomorza Zachodniego, a w szczególności obszarów wiejskich i założeń rezydencjonalnych oraz ogrodów historycznych. Badania te zostały opublikowane w kilkunastu recenzowanych czasopismach naukowych, jako rozdziały w recenzowanych monografiach oraz w materiałach konferencyjnych. Współautorka pionierskiej na Pomorzu Zachodnim monografii Wieś pomorska wczoraj i dziś. Monografia wybranych wsi Pomorza Zachodniego.
§  Nagrody i wyróżnienia:
·    2017 – Nagroda indywidualna JM Rektora ZUT w Szczecinie za działalność naukową
·    2016 – Nagroda za zajęcie I miejsca w konkursie na opracowanie projektu koncepcyjnego „Oswoić miejskie nieużytki”, organizowanym przez Urząd Miasta Złotów, zespół autorski: M. Czałczyńska-Podolska, M. Rzeszotarska-Pałka, M. Mincel, M. Pietrusewicz
·    2014 – Nagroda indywidualna JM Rektora ZUT w Szczecinie za działalność organizacyjną
·    12 maja 2008 – Wyróżnienie Ministra Infrastruktury za publikację: A. Szymski, M. Rzeszotarska – Pałka, J. Ignaczak – Felińska J., W. Pawłowski W, Wieś pomorska wczoraj i dziś. Monografia wybranych wsi Pomorza Zachodniego, Wydawnictwo Walkowska, Szczecin 2006, ISSN 0011-4561
·    14 maja 2007 – Wyróżnienie Ministra Infrastruktury za pracę doktorską pt: „Tożsamość krajobrazu kulturowego wsi folwarcznych i majątków ziemskich na terenie Pomorza Zachodniego. Zakres, możliwości i metody rewitalizacji krajobrazu kulturowego wsi i majątków ziemskich administrowanych w latach 1949 – 1991 przez państwowe gospodarstwa rolne” wykonaną na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej pod kierunkiem naukowym prof. dr hab. inż. arch. Adam M. Szymskiego
·    2007 – Nagroda zespołowa JM Rektora Akademii Rolniczej w Szczecinie za działalność dydaktyczną
·    2006 – Nagroda indywidualna JM Rektora Politechniki Szczecińskiej za obronioną z wyróżnieniem pracę doktorską
·    2001 – Wyróżnienie w konkursie urbanistycznym TUP nr 94 „Park Arkoński – ogólnodostępnym terenem zieleni publicznej dla mieszkańców Szczecina, z palmiarnią oraz wyodrębnionymi miejscami powszechnej rekreacji i gastronomii”, zespół autorski: M. Rzeszotarska, J. Ligierko